Utställning | 27 jan, 2017 | Upplandsmuseet, S:t Eriks torg 10, Uppsala

Carl von Scheele/ Upplandsmuseet

Carl von Scheele/ Upplandsmuseet Erik Kinell, en av de avporträtterade hundraåringarna i utställningen. Foto: Carl von Scheele

Fotograf Carl von Scheele har i denna utställning avporträtterat några av de äldsta invånarna i Sverige.

I utställningen "100!" har fotograf Carl von Scheele avporträtterat ett antal hundraåringar. Människor med erfarenheter som de flesta av oss bara kan läsa om i historieböckerna. De har upplevt flera världskrig, sett människan landstiga på månen och berlinmuren falla. 

De har varit med om en unik livsresa där Sverige utvecklades från ett fattigt land i norra Europa till ett välfärdsland. En livsresa som inga svenskar någonsin kommer att få vara med om igen. I hundraåringarnas barndom var radion en kristallmottagare. Idag står platta tv-skärnar i deras vardagsrum och några av dem bloggar på internet.

En utställning inte om ålderdom, utan om livserfarenhet.