August Eriksson: ”What happen when nothing happens”
Den där känslan när man vet att man varit kvar på en fest alldeles för länge.
August Eriksson: ”What happen when nothing happens”
Man kommer ut och skall vandra hem i en sommarstad som visar upp sin allra bästa sida. Vid tre, fyra tiden. Sen börjar allt rulla igång igen.
Eriksson har vandrat i ett Stockholm vid de tider då de flesta sover. Han har sökt efter platser som inte bara varit tomma på människor. Vi ser nästan inga bilar, trots att de platser han mest frekvent har besökt ligger i innerstan. Jag gissar att han haft koll på sopningsmaskinernas turlistor, då det följaktligen råder parkeringsförbud.
Kristoffer Leandoer skriver i en inledande text om konsten att nattvandra. En tradition visar det sig. Han nämner surrealisternas äventyr, Dickens nattvandringar och naturligtvis sången som Monica Zetterlund sjöng: Sakta vi gå genom stan. Ett soundtrack till denna bok!
Fotografi: August Eriksson
Text: Kristoffer Leandoer
Formgivning: August Eriksson
Förlag: SKREID/ Art and Theory Publishing