Nyheter | 3 Mars 2009

Blufföretag säljer listor som varnar för - blufföretag

Det låter skumt och är av allt att döma skumt. En påstridig kvinnlig telefonsäljare har ringt upp en SFF-medlem och påstått sig vara från Sveriges småföretagarförening. Hon ville sälja en varningslista för skumma företag som skickar falska fakturor och sade sig vara från "Sveriges småtagarförening" - förväxlingsbart med Småföretagarförening.

"Hon ville att jag skulle säga ja och uppge mitt namn till varje pris för att kunna skicka en första kostnadsfri lista och därefter en faktura efter 14 dagar om jag inte ringde och tackade nej" berättar SFF-medlemmen på SFF-listan.
"Detta vägrade jag gå med på och hon började bli helt hysterisk. Jag ville inte ha någon faktura. Detta var mycket obehagligt och jag lade bara på luren. Det här kan ha varit en bluff i sig. Är det någon som vet något mer om detta? Nu har denna jäkla människa redan sabbat en halvtimmes arbete".
Bättre varna en gång för mycket än en för litet, konstaterar medlemmen och vi instämmer.
En gratis lista över blufföretag har Svensk Handel sammanställt. Se länk nedan.

http://www.svenskhandel.se/web/varningslistan.aspx