Nyheter | 6 Sept 2006

Brita Nordholm får Norrköpings-stipendium

Norrköpings kommuns kulturstipendiater år 2006 är utsedda och bland dem finns fotografen Brita Nordholm som blir 20000 kr rikare.Brita Nordholm är fotografen som följt IFK Norrköping under flera år och tillsammans med författaren Magnus Nilsson fotograferat en bok om laget.

Brita Nordholm, f. 1960, är uppvuxen och bosatt i Norrköping. Är verksam som fotograf tillsammans med författaren Magnus Nilsson och aktuell med boken om IFK, "Nästa år tar vi guld morsan".
De arbetar med en ny bok tillsammans vilken kommer att handla om Norrköpings Symfoniorkester. Aktuell med en fotoutställning på Arbetets museum "Fotboll under vitblå himmel".
Juryns motivering:
Brita Nordholm är fotografen som följt IFK Norrköping under flera år och tillsammans med författaren Magnus Nilsson fotograferat en bok om laget.
Med sina fotografier ger Britta åskådaren många tankar och en stor känslomässig upplevelse. I sina bilder ger hon en lysande skildring av en anrik klubb.
Nästa gemensamma projekt är boken om Norrköpings symfoniorkester. De två tillsammans fångar i ord och bild Norrköpings själ och hjärta.
Brita Nordholm är en av de fotografer som porträtteras i Pelle Wichmanns första film för SFF, "13 fotografer".

http://