Nyheter | 23 Sept 2006

Fortsatt full fart för SFF på Bokmässan

SFF:s digra program på bokmässan i Göteborg fortsätter. Massor av fotografer presenterar sina bilder och inte minst sina böcker. Fotoböckerna är en del av den expansiva bokbransch som förra året ökade med 55 procent - den snabbast växande branschen i Sverige.

Se fler bilder från Bokmässan här - bl a så uttrycker Anna Clarén sin glädje över att få motta priset för Årets Bästa Fotobok.
Idag visade Stefan Magnusson sin film "Mitt namn är Jihad".
En rad böcker presenterades, t ex Theresia Bråkenhielms "Stallfickor" (läs mer om henne här! ) och Jan Håkan Dahlströms ) "Renlycka. Åter till Sörkaitum sameby".
I morgon söndag ser programmet ut så här:
KL. 10 Paul Hansen: Människa, människa
KL. 11 Jan Ponto: Svenskt mathantverk – en kartbok
KL. 12 Brita Nordholm, Magnus Nilsson:
Nästa år tar vi guld, morsan - En berättelse om fotboll och passion
Vi har tidigare berättat här på SFF-webben om att Brita Nordholm var en av årets kulturstipendiater i Norrköping. Läs mer om det här
KL. 13 Carina Routsalainen: You should be in Hollywood
Resesäljare i text och bild
KL. 14 Lars Fahlén: Ögonblicken som fängslar en hel värld
GP:s förre bildschef i samtal med Eva Staxäng
KL. 15 (OBS! ÄNDRAD PROGRAMPUNKT!)
Fotografer på film!
SFF:s Flmer om svenska fotografers vardag, visioner och tankar om framtiden visas. (Producent: Pelle Wichman).
Några smakprov från filmerna kan beskådas här:
Film 1
Film 2
Film 3
Film 4

http://