Fortsatt omorganisation på Dunkers Kulturhus
I onsdags beslutade kulturnämnden i Helsingborg att anta kulturchef Disa Åbergs förslag till omorganisation av Dunkers kulturhus.
Förra onsdagen, den 20 juni, beslutade kulturnämnden i Helsingborg att anta kulturchef Disa Åbergs förslag till omorganisation av de sex kulturinstitutionerna Dunkers Kulturhus, Fredriksdals trädgårdar, Kulturmagasinet, stadsbiblioteket, musikskolan och Kultur i bostadsområden. Beslutet, som också berör Sofiero innebär att de nuvarande institutionerna slås samman till fyra verksamhetsområden.
Konsekvenser för Dunkers
Barn- och ungdomsverksamheten lyfts från institutionen och slås samman med den nya Kulturskolan i en ny konstruktion, skriver Maria Schreiber, Informationsassistent pa Dunkers Kulturhus i ett pressmeddelande. Hon fortsätter:
"All kommunikationsverksamhet och strategiskt publikarbete ska enligt ramförslaget lyftas från institutionen och placeras i en ny central beställarenhet direkt under kulturchefen och ska serva samtliga fyra verksamhetsområden. Samma sak sker med kulturhusets tekniska avdelning. Det som blir kvar av verksamheten Dunkers Kulturhus slås samman med Kulturmagasinet och Kärnan till ett eget verksamhetsområde med en tydlig lokal inriktning. Kulturchefen har full beslutsrätt med hänsyn till tekniska och strategiskt kommunikativa beslut".
Vad händer nu?
Kulturchef Disa Åberg är ansvarig för implementering av organisationsförändringen. Därmed är det inte längre en politisk fråga utan ett tjänstemannaärende, konstaterar Schreiber.
Målet för den nuvarande ledningsgruppen är att verksamheten vid Dunkers Kulturhus även fortsättningsvis ska bedrivas efter samma kvalitetskrav som tidigare. Målet är att publiken, så långt det är möjligt, inte ska märka någonting av omorganiseringsprocessen. Internt läggs fokus på det gemensamma utvecklingsarbetet där medarbetarnas kompetens, professionalitet och erfarenheter lyfts fram för att försöka påverka processen och forma en så bra organisation som möjligt.
Chefsrekryteringen
Vem som ska leda det nya verksamhetsområdet ”Museer, konst, kultur, scen, Kulturmagasinet och Kärnan” är i skrivande stund oklart. Kulturhuschefen Niels Righolt fick i morse beskedet från kulturchef Disa Åberg att han är arbetsbefriad från sitt jobb med omedelbar verkan. Under de två närmaste veckorna kommer kulturchefen att gå in som tillförordnad verksamhetschef för Dunkers Kulturhus organisation. Därefter tillförordnas Eva Zäther-Löfgren som verksamhetschef tills vidare. En chefsrekrytering kommer att ske till verksamheterna i den nya organisationen.
sfoto.se har tidigare publicerat en rad artiklar om Dunkers, frisök på Dunkers på artikelsidan.
http://www.dunkerskulturhus.se