Stora förväntningar på ny konverterare för råfiler
"Min version av Aperture har just kommit och jag är grymt nyfiken på detta." Det säger Mailtda Lindeblad, en av SFF:s utbildare som var på Apples seminarium i Stockholm igår om Aperture, ett program för ett enkelt men professionellt arbetsflöde med RAW-bilder.
Matilda Lindeblad tror och hoppas att Aperture ska effektivisera hennes digitala arbetsflöde. Hon säger:
"Stor del av min tid bakom skärmen går åt till att sortera, bedöma och välja bilder. Har många gånger sagt att det arbetet var enklare och snabbare då man stod över ljusbordet med lupp."
Nu har Aperture både en ljusbordsfunktion och en lupp. Matilda fortsätter:
"Jag granskar alla mina bilder noga och väger skärpa lika högt som känslan i bilden. Tidigare har jag fått öppna varje bild och dra upp den i 100 procent för att se skärpan ordentligt."
Luppfunktionen kommer, tror Matilda Lindeblad, att bespara henne mycket tid.
"Att kunna göra fler inställningar redan i RAW-format är också något som kommer att effektivisera efterarbetet."
Funktionen att göra flera versioner av samma bild med olika beskärningar/färginställningar utan att det tar mer plats (endast 20Kb) eller att fotografen inte behöver döpa om de nya filerna (eftersom det endast är info som läggs på RAW-filen) ger mer utrymme både på hårddisken och i det kreativa urvalet, avlutar Matilda.
Länkar
sfoto-webben har tidigare skrivit om Aperture
här.
Vi återkommer snart med fler tidiga fotografröster om Aperture.
http://www.apple.com/aperture/