Tekniknyheter | 26 Aug 2008

Canon EOS 50D

Canon EOS 50D Canon EOS 50D

Det börjar dra ihop sig mot Photokina och de nyheter som företagen vill presentera innan dess börjar nu dyka upp. Canon var först ut och i deras höstkollektion av nyheter var den främsta deras nya semprofessionella kamera, Canon EOS 50D.

Jämfört med sin föregångare, 40D, har den fått en större skärm med betydligt högre upplösning än vad Canon tidigare använt.

Skärmen är 3" och har en upplösning på 640 x 480 pixlar.

Internt har kameran fått en ny processor, Digic IV, vilket ska göra det möjligt för Canon att få en snabbare autofokus. Denna processor får ta hand om informationen från en sensorplatta som innehåller 15 megapixlar. Canon hävdar att man fått ner brusnivån på kameran motsvarande minst ett ISO-steg. Anledningen till detta säger man är de effektivare mikrolinser som tar tillvara allt det ljus som faller på sensorn. Maximal känslighet har därför utökats till 3200 ISO.

http://