Tekniknyheter | 6 Mars 2016 | Stefan Ohlsson

Fuji slutar tillverka »polaroidfilm«

Sedan Polaroid gick i konkurs är det bara Fujifilm som tillverkat direktframkallade film av den typ som kallas peel apart, den film där man drar bort ett negativ från den positiva bilden. Nu lägger också Fuji ner tillverkningen av denna film.

Fuji slutar tillverka »polaroidfilm«

 FP-100C är den sista film av denna typ som fortfarande tillverkas. Tidigare användes mängder av dessa filmer för testfotograferingar i studion, men i och med övergången till digital fotografi har efterfrågan på denna filmtyp minskat så kraftigt att Fujifilm anser att de inte längre kan producera den. 

Tillverkningen upphör under våren 2016. Eftersom detta är den sista filmen som tillverkas i denna storlek, innebär det att kameror som använder 100-kasetter inte längre har någon film tillgänglig.