Fujifilm lanserar budgetmodell
Fujifilm bygger vidare på sin serie av X-kameror. Denna gång lanseras en modell de döpt till X-T100. Namnet är mycket snarlikt deras kompaktkamera X-100T, men detta är en kamera med utbytbar optik.
Kameran använder en sensor på 24 MP. Men den använder en konventionell Bayer-filtrering, inte Fujfilms speciella X-Trans filter. Likaså används inte deras mest avancerade processor. Detta gör att videoinspelning i 4K är begränsad till 15 bilder/sek. Vid fullHD kan man dock filma i tider från 23,98 bilder/sek upp till 59.94 bilder/sek i upp till 30 min.
Likaså kan kamerans processor klara av 6 bilder/sek vid stillbildsfoto, jämfört med Fujifilms mer avancerade modeller som klarar av 8 bilder/sek. Däremot finns en avancerad hybrid autofokus, med både ansikts- och ögonigenkänning.
Läs mer…