Tekniknyheter | 18 Nov 2006

Leaf marknadsför mellanformatskamera

Vid Photokina visades en mellanformatskamera som var utvecklad i ett samarbete mellan Sinar, Leaf, Jenoptik och Francke & Heidecke (den del som tog över Rolleis professionella produkter när företaget delades upp i två delar). Det var då inte klart om och i så fall när kameran skulle marknadsföras, men nu har Leaf sagt att man ska börja sälja kameran. Den tillverkas av Jenoptik, den tidigare ägaren till Sinar.

Leaf kommer att sälja kameran under tre olika namn: Leaf AFi -75, Leaf AFi -65 och Leaf AFi -54. Dessa använder Leaf-bakstyckena Aptus 75S, Leaf Aptus 65S respektive Leaf Aptus 54S. Vid utvecklingen av dessa bakstycken har Leaf framförallt prioriterat en snabb fotograferingstakt. På Leaf Aptus 54S tar det 0,8 sekunder mellan varje exponering. Om man använder dagens snabbaste CompactFlashkort kan man fotografera i denna takt till dess att kortet har fyllts. Kameran kan också anslutas direkt till datorn och då används FireWire 800 för maximal överföringshastighet.

Leaf har också uppdaterat sin programvara. Capture v. 10 tillåter live video och har fått ett gränssnitt som ska göra det enkelt för användaren att ställa in kamera och programvara optimalt under fotograferingen.

www.leaf-photography.com