Förbundsnytt | 23 Febr 2011
Portfolio Review Malmö
4 mars arranagerar Svenska Fotografers Förbund och Centrum för fotografi en Portfolio Review för att öka kontaktytor för fotografer som får feedback på sitt arbete.
SFF – Svenska Fotografers Förbund och CFF – Centrum för fotografi arrangerar en Portfolio Review för att öka kontaktytor för fotografer som får rådgivning och feedback på sitt arbete. Fotografer visar sina bilder för ett antal professionella bildbedömare med bred kompetens inom det fotografiska fältet.
Portfolio Review äger rum på Radisson Blu Hotel Malmö, Östergatan 10, fredag den 4:e mars, kl 8.00 – 17.00. 12 reviewers och 30 fotografer träffas och har personliga möten. Varje fotograf erbjuds 6 st möten med valda reviewers. Varje möte varar 20 minuter.
Hittills bokade reviewers:
Peter Lav, Gallery owner. Peter Lav Gallery, Köpenhamn
Joa Ljungberg, Curator. Moderna Museet Malmö
Patrik Lundberg, Art Director. Guts & Glory, Malmö
Vincent Marcilhacy, Executive Manager. Gallery VU, Paris
Emma Morris, Director. Photoworks, London
Ute Noll, Agency- and gallery owner. On Photography & Illustration Stuttgart
Anna-Kaisa Rastenberger, Chief curator. Finlands fotografiska museum, Helsingfors
Stephanie von Spreter, Director. Fotogalleriet, Oslo
Göran Widerberg, Picture editor. Dagen arbete
Magnus Åklundh, Gallery owner. Galleri Magnus Åklundh, Malmö
Totalt kommer 12 reviewers att medverka, listan uppdateras löpande.
DAGSPROGRAM
8.00 – 8.30 Registrering (endast fotografer) Frukost finns!
8.30 – 10.00 Bokning av reviewers (endast fotografer)
10.00 – 12.00 Portfoliovisning, 20 min/pass
12.00 – 13.30 Lunchpaus
13.30 – 15.30 Portfoliovisning, 20 min/pass
15.30 – 16.00 Paus
16.00 – 17.00 Portfoliovisning, 20 min/pass
18.00 – 19.30 Mingel med enklare förtäring på Radisson Blu Hotell
INTRESSEANMÄLAN SENAST MÅNDAG DEN 7 FEBRUARI!
Intresset har varit mycket stort vid tidigare arrangerade portfolio reviewer och antalet platser för medverkande fotografer är begränsat, därför görs i år ett urval att göras.
– Intresseanmälan till portfoliovisningen kan endast göras via e-post: gunilla.muhr@centrumforfotografi.se
– Märk mailet med: ”Anmälan portfoliovisning”. OBS Viktigt!
– Bifoga länk till aktuell hemsida, alternativt en digital portfolio i PDF-format med max 15 bilder och CV.
– Besked om plats meddelas via e-mail onsdag den 9:e februari, då medföljer även betalningsunderlag.
– Uppge namn, e-post och telefonnummer.
OFULLSTÄNDIG ANSÖKAN BEHANDLAS EJ!
Avgiften för CFF/SFF medlem är 1 500 kr inklusive moms. Avgiften för icke medlem är 3 000 kr.
Anmälan är bindande och avser endast heldag, kl: 08.00 – 17.00.
FOTOGRAFI I FOKUS
Samma helg arrangeras Skånes fotobiennal av den ideella föreningen med samma namn. Syftet är att vara en levande mötesplats i Skåne där konst, journalistik, reklam, kulturhistoria och forskning kan diskuteras med den fotografiska bilden som gemensam utgångspunkt. Fotografibiennalen presenterar utställningar runtom i Skåne och arrangerar dessutom föredrag, seminarier film och diskussioner.
Dela

