10 konstnärer / Another Direction 2011

2011-09-172011-10-01
Galleri Eugén & William / Erik Dahlbergsgatan 3, Göteborg

Another Direction 2011
Tillsammans med Sandeng Fotolab har Galleri Eugén & William bjudit in 10 Art Directors från Göteborgs reklamvärld att ställa ut sin egen konst baserad på fotografi.
Ett utmanande möte mellan den konstnärliga möjligheten att uttrycka sig fritt och det strikt kommersiella konstnärskapet, som dessa Art Directors annars arbetar med i sitt dagliga arbete.

Var och en av de 10 utställarna har under sommaren 2011 arbetat med ett konstverk som nu visas i en unik samlingsutställning. Utställningen kommer att bli ett årligen återkommande event i galleriet.

Konstnärerna 2011

Håkan Aludd, Sunny side up
Andrew Cowie, C52
Elisabeth Dunker, Fine Little Day
Jan Eneroth, GOSS
Henrik Gustafsson, Stendahls
Helena Gyllensvärd, Gyllensvärd & Co
Nicklas Hultman, Valentin & Byhr
Karin Jacobsson, Forsman & Bodenfors
Emil Jonsson, Dear Friends
Martin Necander, Hey it’s Enrico Pallazzo!

Alla konstverk är till försäljning i begränsad, signerad och numrerad upplaga.

För mer information besök
www.eugenwilliam.se

SFF info

SFF

SFF är med cirka 2 400 medlemmar den största organisationen för fotografer i Norden.

Förbundsnytt

Kommande kurser

Sök fotograf

Sök fotograf

SFF:s medlemmar finns spridda över hela landet och verkar även internationellt. Många är verksamma inom flera fält. Här kan du söka den fotograf du behöver.