Förbundsnytt | 11 Maj 2026

Årets Paris-stipendiat utsedd

I samband med årsstämma den 8 maj utsåg Fotoförfattarna Ela Polkowska till årets Paris-stipendiat, som får en arbetsvistelse vid Svenska Institutet i Paris i höst.

Årets Paris-stipendiat utsedd

Foto: Självporträtt

Svenska institutet och Fotoförfattarna inom SFF samarbetar kring gästbostad på Svenska Institutet i Paris. Fotoförfattarna disponerar en av lägenheterna under fyra veckor i november 2026 som kan nyttjas av en stipendiat i form av en arbetsvistelse.

Årets stipendiat är Ela Polkowska, fotograf baserad i Göteborg. Hon arbetar med dokumentation av människor, platser och föremål i vardagens periferi. Hennes verk har fått internationell uppmärksamhet och 2025 tilldelades hon Svenska Fotobokspriset för boken Splinter.

Omslag: Splinter

Ela ska i november resa till Paris för att delta i en workshop med 2025 års Hasselbladpristagare Sophie Ristelhueber, inbjuden av Svenska institutet i Paris. Workshoppen äger rum 9–12 november och följs av en utställning som pågår från 12 november till 2027. Genom att vara på plats i förväg får hon möjlighet att förbereda sig inför både workshop och utställning samt fördjupa utbytet med Ristelhueber.

Under sin vistelse kommer hon också att vidareutveckla ett pågående projekt som undersöker tillfälliga installationer i urbana miljöer. Hon ser Paris som en särskilt viktig plats för detta arbete, med sin starka tradition inom street photography. Inspirerad av samlingar och utställningar på Maison Européenne de la Photographie och Fondation Henri Cartier-Bresson vill hon fördjupa och omtolka den parisiska gatubilden.

– Min vistelse i gästbostaden på Svenska Institutet i Paris och stipendiet gör det möjligt för mig att utveckla min fotografiska praktik på många nivåer. Detta skulle inte bara göra det möjligt för mig att få ny inspiration och kontakter utan också nya kreativa erfarenheter under workshops med Sophie Ristelhueber, på utställningen och i Paris urbana rum, säger Ela Polkowska.

Här kan du läsa mer om Paris-stipendiet.

Bli medlem i Svenska Fotografers Förbund

Som yrkesverksam eller studerande inom det fotografiska fältet kan du söka medlemskap i Svenska Fotografers Förbund. Ansök här

Foto: Smilla Frykholm