Förbundsnytt | 25 Maj 2026

Fotoboksdagen återvänder till Kulturhuset den 12 september 2026

Lördagen den 12 september samlas fotografer, förlag och fotoboksälskare på Kulturhuset i Stockholm för årets Fotoboksdag.

Fotoboksdagen återvänder till Kulturhuset den 12 september 2026

Fotoboksmarknad 2025 på Kulturhuset Stadsteatern Stockholm. Foto: Hendrik Zeitler

Den 12 september är det återigen dags för den uppskattade Fotoboksdagen på Kulturhuset i Stockholm. I år sker evenemanget i hörsalen vid Foajé 3, vilket ger utrymme för fler utställare, samtal och aktiviteter.

Program och innehåll
Utöver den populära marknaden erbjuds även portfoliovisningar och workshops i bokbinderi. På plats finns representanter från tryckerier, förlag och konsthallar – en fin möjlighet att knyta kontakter och utbyta idéer. Dessutom korar vi vinnaren av Årets fotobibliotek 2026.

Anmälan och deltagande
Som fotograf eller förläggare är du varmt välkommen att boka bord på mässan. Antalet platser är begränsat, så först till kvarn gäller. Du kan välja mellan ett helt bord eller ett halvt. Priset är 600 kr för eget bord och 300 kr för delat bord. Vill du dela bord med någon, bokar ni var sitt halvt bord och meddelar oss att ni önskar sitta tillsammans. Bokningen bekräftas genom betalning av fakturan som skickas efter anmälan.

Under dagen finns också möjlighet att delta i samtal på scen kring ett utvalt fotoprojekt. Antalet platser är begränsat – markera i anmälan om du är intresserad av att medverka.

Fotoboksdagen arrangeras av Fotoförfattarna/SFF i samarbete med Kulturhuset i Stockholm.

Anmäl dig via formuläret nedan.

Anmäl dig till Fotoboksdagen på Kulturhuset Stadsteatern 2026

*” anger obligatoriska fält

Namn kontaktperson*
E-post kontaktperson*
Välj något av följande alternativ*
Bocka för det alternativ du blivit tilldelad av Kulturhuset/Fotoförfattarna.
Obs. Den som du delar bord med behöver göra en egen anmälan.