Kent Klich är nominerad till Svenska Fotobokspriset 2025
Kent Klichs GZA On land and Air är en av fem nominerade böcker till Svenska Fotobokspriset 2025.
Boken utforskar Gaza International Airports historia. Flygplatsen invigdes 1998 och utplånades av den israeliska armen 2001. En gång var den en symbol för palestinsk självständighet, numera är den en ruin. Flygplatsens öde speglar samma mönster av förstörelse och hopp om återuppbyggnad som präglar konflikten mellan Israel-Palestina. Berättelsen växer fram i formella dokument och i Klichs bilder av förvridna armeringsjärn och rester av byggnader. Flygplatsens historia berättas som en bakgrund till folkmordet i Gaza där Hind Khoudary, journalist i Gaza, twittrar från 7 oktober 2023 till 14 januari, 100 dagar.
– Det är nödvändigt att tala om skövlingen av apelsinträden i Gaza och varför över 90 procent av kvinnor i Sverige med bröstcancer lever efter fem år medans bara 30 procent av kvinnorna i Gaza under samma tidsperiod och med samma sjukdom överlevde. Om den brutala belägringen av Gaza samt Israels totala kontroll över ekonomin, som bestämmer vilka varor som fick tillstånd att sändas ut och in, bristen på mediciner och behandling av patienter med cancer, hjärt- och lungsjukdomar. Om allt det måste vi tala. Om orsaken till varför Israel attackerades den 7 oktober, säger Kent Klich.
Juryns motivering: Gazas bombade flygplats vittnar symboliskt om ett utsläckt hopp om frihet och öppna himlar. Kent Klich låter en skärva av historien ta plats och spegla den större berättelsen i sin vanvettiga komplexitet. Återhållsamt men kraftfullt sätter fotografen ljuset på en dominerande konflikt i vår tid.

Foto: Morten Germund
Kent Klich
Kent Klich (f. 1952) studerade psykologi på Göteborgs universitet, fotografi på Biskops Arnö och International Center of Photography, New York, USA. Han gick med i Magnum 1998 och lämnade 2002. Kent Klich är fotograf och lärare som arbetar inom områdena fotografi, film, långsam journalistik och samarbetsmetodik för bildskapande och representation. Han fokuserar på kopplingen mellan discipliner; en bild står aldrig ensam utan länkar till språk, objekt, ljud och dokument. Hans verk berättar om de sociala och politiska verkligheter som vi lever i genom att ifrågasätta och skapa en mångfald ingångspunkter till olösta frågor, vilket ger utrymme för kritisk reflektion lika mycket som ett utrymme för känslomässigt engagemang. Gaza On Land and Air är bok nr 5 efter Gaza Photo Album, 2009, Killing Time, 2013, Black Friday 2015 och Gaza Works 2017. Läs mer
Kent Klich- GZA On land and Air
Förlag: Dogwalk books
Formgivning: Tina Enghoff
Text: Hind Khoudary och Muhammad Shehada
Här kan du läsa om alla nominerade och ladda ned allt pressmaterial. Pressrum

Svenska Fotobokspriset 2025
Läs om alla de fem nominerade böckerna och boka in den 19 mars då det är fotoboksgala i Stockholm. Läs mer