Kalender | 21 nov, 2026 | Stadsmuseet, Slussen

Save the date: Fotografiet som sanningsvittne återkommer i höst

Den 21 november arrangerar Svenska Fotografers Förbund och Stadsmuseet i Stockholm seminariet Fotografiet som sanningsvittne del 2 på Stockholms stadsmuseum. Anmälan öppnar i september.

Save the date: Fotografiet som sanningsvittne återkommer i höst

Pelle Kronestedt var moderator på seminariet "Fotografiet som sanningsvittne" i februari 2026. Foto: Anna Nordström

Tillsammans med Stadsmuseet i Stockholm bjuder Svenska Fotografers Förbund in till Fotografiet som sanningsvittne del 2, ett seminarium med fokus på bildjournalistik.

Datum: Lördagen den 21 november
Plats: Stadsmuseet, Stockholm
Anmälan öppnar i september.

Mer information uppdateras och tillkommer löpande. Vi ses på Stockholms stadsmuseum den 21 november!

Läs mer: Fotografiet som sanningsvittne del 1

Under seminariet Fotografiet som sanningsvittne diskuterades frågor om ansvar, autenticitet och tillit i en tid där gränsen mellan fotografi och AI-bild blir allt svårare att urskilja. Seminariet arrangerades av Svenska Fotografers Förbund i samarbete med Stadsmuseet i våras och utgjorde den första delen i den nya seminarieserien. Läs mer