Smygfotografering på allmän plats – detta säger lagen
Den 4 september medverkade SFF förbundsjurist Astrid Nymansson i TV4 Nyhetsmorgon tillsammans med läkaren och Luleåprofilen Elsa Hassler. Syftet var att reda ut vad svensk lag säger om smygfotografering och när den kan vara brottslig.

Foto: Skärmdump från inslaget i TV4 Nyhetsmorgon den 4 september. Med SFF:s jurist Astrid Nymansson och Elsa Hassler. Källa: tv4play.se.
Samtalet tog sin utgångspunkt i Elsa Hasslers berättelse om att ha blivit smygfotograferad under ett intervallpass på Stockholms stadion. När hon berättade om händelsen på Instagram fick hon stor respons från andra som varit med om liknande situationer.
Astrid Nymansson konstaterade att det inte finns något generellt förbud mot smygfotografering.

Foto: Skärmdump från inslaget: SFF:s förbundsjurist Astrid Nymansson och Elsa Hassler i TV4 Nyhetsmorgon (4/9). Källa: tv4play.se.
– Som utgångspunkt är det ganska fritt fram att filma och fotografera på allmän plats. Det finns ingen generell lagstiftning mot just smygfotografering. Man vill inte heller inskränka den viktiga fri- och rättigheten att fotografera på allmän plats, sade Astrid Nymansson i inslaget.
Det innebär däremot inte att allt slags fotograferande är tillåtet. Beroende på hur någon agerar kan det bli fråga om exempelvis ofredande eller sexuellt ofredande.
– Då krävs det att man tittar på omständigheterna som helhet. Typiskt sett kan det handla om att man säger ifrån och personen fortsätter att filma eller fotografera på ett påträngande sätt. Det krävs en del för att det ska anses falla in under den brottsrubriceringen.
En annan viktig skillnad går mellan att ta en bild och att sprida den. Det är två handlingar som regleras på olika sätt.
– Det är viktigt att skilja på fotograferingsögonblicket och spridningen. Det råder ofta missförstånd, och fotografer möter många som tror att det är olagligt att bli fotograferad överhuvudtaget. Det är två olika saker. För spridning behöver man som utgångspunkt en laglig grund. Det finns också brottet olaga integritetsintrång, som kan bli aktuellt vid spridning av bilder från en utsatt situation eller i en sexuell kontext, sade Astrid Nymansson.
Men var den juridiska gränsen går är inte samma sak som vad som är ett acceptabelt beteende, betonade hon.
– Det är jätteviktigt att poängtera att man inte kan tolka lagstiftningen motsatsvis. Bara för att något inte utgör ett lagbrott betyder det inte att beteendet är okej. Lagstiftningen träffar inte alla situationer där människor agerar på ett otillbörligt och kränkande sätt.

Foto: Skärmdump från inslaget: SFF:s förbundsjurist Astrid Nymansson. Källa: tv4play.se

Bli medlem i Svenska Fotografers Förbund
Tillsammans kan vi göra skillnad! Som medlem i SFF får du tillgång till ett stort antal förmåner och rabatter såsom marknadens bästa fotograf-försäkring, möjlighet till press- och yrkeslegitimation, stipendier och rådgivning i juridiska frågor samt prisfrågor. Foto: Smilla Frykholm
Bli medlem här
