Hannah Modigh och Akram Mahmod får årets Crimson-stipendium
Nu är det klart vilka som får SFF och Crimsons utställningsstipendium 2026. I hård konkurrens föll juryns val på Hannah Modigh och Akram Mahmod.
Hannah Modigh tilldelas stipendiet för professionella fotografer på 25 000 kronor och Akram Mahmod får stipendiet för studerande på 15 000 kronor. Båda stipendierna är öronmärkta för produktion hos Crimson. Stipendiaterna kommer även att få personlig rådgivning genom hela processen, från materialval till slutproduktion.
Juryn ansåg att båda projekten är högaktuella och förtjänar att synliggöras.

Vi gratulerar årets Crimson-stipendiater. I bild Mark Isaacson (vd på Crimson) Akram Mahmod, Hannah Modigh och SFF:s ordförande Jonas Berg. Foto: Anna Nordström
– Det stora intresset, med 105 ansökningar, visar vilken kraft och bredd som finns inom svensk fotografi just nu. Hannahs och Akrams projekt stack ut tydligt, och det känns väldigt roligt att nu kunna presentera dem som årets stipendiater, säger Jonas Berg, ordförande SFF.
Hannah Modigh: Archive of longing

Foto: Hannah Modigh
Juryns motivering: Med stor lyhördhet och respekt skildrar Hannah Modigh kvinnor som lever på ett härbärge. Projektet har vuxit fram på kvinnornas egna villkor; allt deltagande har varit frivilligt och på deras initiativ. Genom detta etiska och varsamma arbetssätt har det skapats ett förtroende som genomsyrar bilderna och fyller berättelserna. Kvinnorna saknar ett fysiskt hem, men projektet undersöker och fördjupar begreppet hem som något långt större än en plats. Hem blir en känsla av tillhörighet, att få känna sig hemma i sig själv. Deras livsberättelser bärs i huden, i kläderna och i blicken – subtila men starka spår av levda erfarenheter. Mötet med kvinnorna är inte enbart en bildhandling, utan ett bevis på att någon ser, lyssnar och bekräftar deras existens. Projektet ger dessa kvinnor en röst och en identitet i ett samhälle där de alltför ofta förblir osynliga. Med ett långsiktigt och fördjupande perspektiv lyfter Hannah Modigh en särskilt utsatt grupp som sällan ges utrymme i det offentliga rummet. Genom närvaro, tid och respekt skapar projektet inte bara synlighet, utan också hopp – både för de medverkande kvinnorna och för betraktaren. Projektet är ett angeläget konstnärligt arbete som bidrar till ökad förståelse, medmänsklighet och värdighet, och förtjänar därför att uppmärksammas genom stipendiestöd.
Hur det känns att få stipendiet?
– Jag blir oerhört tacksam och glad över att veta att alla bilderna nu kan ramas, med hjälp av stipendiet. Min ambition med Archive of longing var att ställa ut alla 55 porträtt på kvinnor från boken. I boken valde jag inte bort några. Det handlade inte om vilken bild var bra, utan om samarbetet mellan mig och kvinnorna på bild. Mötet mellan oss och sen med betraktaren. Jag vill att de tillsammans skall bilda något som liknar en armé. Att väggarna skall vara täckta med porträtten. Drömmen var att rama bilderna, jag ville ge bilden en ärofylld och upphöjd känsla. Detta skulle jag inte haft råd med, men tack vare stipendiet är det möjligt. Archive of longing ska ställas ut på Stadsmuseet i Stockholm under mars-maj 2027, säger Hannah Modigh.
Akram Mahmod: PAPPORNA

Foto: Akram Mahmod
Juryns motivering: Utifrån egna erfarenheter av en bortgången pappa vidgar Akram Mahmod bilden av faderskap genom sin fotografiska praktik. I sin bildserie riktar han kameran mot närvarande, kärleksfulla och intima pappor – ett medvetet val för att synliggöra en annan berättelse än den som ofta dominerar i det offentliga rummet. Genom sina bilder skapar Akram viktiga visuella förebilder och bidrar till att nyansera en könsroll som sällan ges utrymme i mediala sammanhang. Projektet lyfter pappors betydelse i relation till sina barn och visar faderskapets mångfald, med människor från olika delar av världen och med olika bakgrunder. Arbetet öppnar för fortsatta samtal om identitet, representation och betydelsen av närhet och omsorg i föräldraskapet. Stipendiet ger Akram Mahmod möjlighet att vidareutveckla projektet och ta fram ett större och mer fördjupat material inför kommande utställningar, vilket stärker både det konstnärliga uttrycket, projektets samhälleliga relevans och öppnar upp för vidare diskussioner om föräldraskapet och inarbetade könsroller.
– Det känns verkligen fantastiskt att få stipendiet! Det ger mig möjlighet att förverkliga min utställning PAPPORNA i mitt fina Malmö. Jag ser fram emot att få visa den för staden, både för dem som varit en del av den och för dem som kan känna igen sig, säger Akram Mahmod.
Genom att erbjuda detta stipendium vill Crimson och SFF tillsammans främja den svenska fotografins utveckling och hjälpa fotografer att förverkliga sina idéer.
– Det är väldigt inspirerande att välkomna två nya stipendiater. Juryn har återigen gjort ett utmärkt val av mottagare, och det ska bli spännande att följa deras arbete och skapande framåt. På Crimson har vi arbetat med bildproduktion i över femtio år, och vi brinner för att skapa möjligheter för människor att förverkliga sina visioner inom foto, om det så är genom framkallade bilder, en fotobok eller en hel utställning. Genom stipendiet vill vi bidra till att ge fotografer utrymme att utveckla sina idéer och sitt bildskapande, och tillsammans med SFF fortsätta stärka fotokonsten, säger Mark Isaacson, vd för Crimson.

Foto: Anna Nordström
Detta var andra gången som stipendiet delades ut och juryn bestod av SFF:s styrelse. Nästa ansökningsperiod öppnar i slutet av 2026. Läs mer här

Bli medlem i Svenska Fotografers Förbund
Svenska Fotografers Förbund är Nordens största intresseorganisation för de som är yrkesverksamma inom fotografi. Vi verkar för att stärka yrkeskårens intressen. Bli medlem i dag
Foto: Smilla Frykholm

