Konstmässan Supermarket till Skärholmen
Supermarket öppnar 25 april och pågår fram till den 28 april i Skärholmen Centrum, Stockholm. 66 konstnärsdrivna gallerier från när och fjärran är på plats i före detta Andys Lekland.
Under en pressvisning 24 april berättade de tre konstnärliga ledarna Pontus Raud, Alice Máselníková and Andreas Ribbung att de kände sig välkomna tillbaka i Skärholmen och att de bjudit in skolor och hoppas få många lokala besökare till mässan. Under torsdag-söndag kommer mässhallen myllra av både konst och människor, samtal och performance-uppträdanden. Flera verk är förstås till salu men Supermarkets drivkrafter handlar i första hand om att skapa en plattform för konstnärer/gallerister att inspirera varandra, nätverka och socialisera med sin publik. En katalog med titeln ”Dream On” har producerats.
Pontus Raud, Alice Máselníková och Andreas Ribbung. Foto: José Figueroa
-Ett väldigt viktigt begrepp just nu för konstnärer, man kan nog säga att det är en uppmaning till alla att fortsätta att drömma, säger Pontus Raud.
På hemsidan finns öppettider och hållpunkter. Läs mer
Bildtext: Louise Manifold är en irländsk konstnär som bland annat arbetar linsbaserat. Läs mer om henne här