Landskrona Foto – där fotografi möter staden
Första helgen i september var det dags för öppningen av den tionde upplagan av Landskrona Foto.
Den mexikanske fotografen Fernando Montiel Klint varvar dokumentärfotografi, iscensatta stilleben och digitalt bearbetade bilder för att skapa ett tänkt rum där observation och fantasi möts. The Golden Amphibian har växt fram ur en känsla av distans till naturen, där djur och växter som en gång kändes bekanta har blivit avlägsna och främmande. Foto: Anna Nordström
Runt om i staden – på teatern, museet, konsthallen, kyrkan, citadellet, i affärer och parker – visas totalt 18 utställningar och projekt. Årets tema är ”förskjutning, förflyttning” (displacement). Världens konflikter är synliga i mycket av konsten. Kriget i Ukraina blir påtagligt närvarande i Open Groups videoinstallation Repeat after me 2022, och i ett skyltfönster visade den palestinske konstnären Taysir Batniji bilder av nyckelknippor tillhörande människor på flykt från Gaza. Genomgående var det tydligt hur de flesta verken går att läsa inom ramen för årets tema och dessutom samspelar väl med alla platserna de visas på.
– Det känns fint att se hur allmänheten har tagit emot festivalen. Vi har haft välbesökta konstnärssamtal på teatern, med stort engagemang och en vilja att fortsätta diskutera de frågor som verken väcker. Man behöver inte gå in på ett museum eller en konsthall för att möta fotografiet – bilderna finns också ute i staden och möter människor mitt i vardagen, säger Jenny Nordquist, konstnärlig ledare för festivalen.

Foto: Agnes Geoffray
Anna Tellgren, intendent för fotografi vid Moderna Museet i Stockholm, ledde flera artist talks: ett med Ikram Abdulkadir, aktuell på Moderna Museet i Malmö, och ett i citadellet, det gamla kvinnofängelset, där Agnès Geoffrays iscensatta fotografier gestaltar motstånd, försvar, uppror och flykt.
Festivalen samarbetar med många aktörer, bland andra Svenska Fotografers Förbund, som stod för ett välbesökt artist talk med den sydafrikanske fotografen Pieter Hugo, utställningen om fotobokspriset 2026 visades på teatern, fotoboksmarknad pågick under helgen och Centrum för Fotografi (CFF) höll en portfolio review på Landskrona Museum.

Foto: Debi Cornwall
En försiktig spaning är att Europa och andra världsdelar tar större plats, medan amerikansk fotografi spelar en mer undanskymd roll. Undantaget är Debi Cornwall, vars maktkritiska utställning Model Citizen handlar om amerikansk patriotisk identitet. Hon deltog också i ett panelsamtal med den colombianska konstnären Felipe Romero Beltrán då de talade om strategier för att gestalta makt, våld, migration och tillhörighet.
– Men vi vill att festivalen ska vara mer än en rad utställningar – den ska vara en mötesplats för fotografi, med konstnärssamtal, fotoböcker, mingel, musik och informella möten. De spontana mötena kan vara minst lika betydelsefulla som det som händer i utställningarna, säger Jenny Nordquist.
Under Jenny Nordquists konstnärliga ledning har Landskrona Foto etablerat sig som en av de viktigaste mötesplatserna för den fotografiska bilden.

Läs mer om Landskrona Foto
I samband med invigningen av Landskrona Foto Festival presenterade Svenska Fotografers Förbund ett artist talk med den sydafrikanske fotografen Pieter Hugo. Här hittar du mer info om alla utställningar och events som pågår i Landskrona fram till 20 september. Läs mer
Foto: Pieter Hugo
Senast publicerat
Mer redaktionellt



