En hålkamera är ett av de enklaste verktygen för att skapa fotografiska bilder. Den består i grunden av en ljustät låda med ett litet hål i en metall- eller folieskiva som fungerar som optik. Inuti placeras ljuskänsligt material, och kameran är sedan redo att användas.Under denna endagsworkshop får deltagarna bygga en egen optiklös kamera, fotografera på fotopapper och framkalla sina bilder i mörkrum. Kursen fungerar som en introduktion till analogfotografi i dess mest grundläggande form.
Hålkameran fångar inte enskilda ögonblick, utan skapar bilder där tiden blir en aktiv komponent. Flera sekunders eller minuters exponeringar byggs upp i lager och resulterar i ett samlat visuellt avtryck. Att arbeta med hålkamera handlar inte om att ”ta bilder”, utan om att ”skapa bilder”. Fotografen kan påverka kamerans egenskaper, men också låta slumpen vara en del av processen.
Workshopen hålls på Galleri Glirra i Ingelstorp och är begränsad till fem deltagare, vilket ger en liten och personlig grupp. Först till kvarn gäller.
Datum och tid: Söndagen den 19 juli KL 10:30
Plats: Galleri Glirra, Ingelstorp, Österlen
Pris: 1 500 kr (material, enklare lunch samt kaffe/te ingår)
Anmäl dig här: http://www.pinhole.se
FB länk: https://fb.me/e/5VWJMr92R
En utställning med Lena Källberg visas på Galleri Glirra den 18 juli–2 augusti.
Workshopen arrangeras i samarbete med SFF och genomförs med stöd av aktivitetsfonden.

