Förbundsnytt | 11 Juni 2015

Svenska Fotografers Förbund till Almedalen 2015

”Kan du göra det för 2000 spänn?” är rubriken för ett av Svenska Fotografers Förbunds evenemang i Almedalen. Seminariet handlar om värdet av professionell fotografi och vad varje bildköpare bör känna till. Moderator: Martin Schibbye. Foto: Malin Ericsson

Svenska Fotografers Förbund till Almedalen 2015 Almedalen 2014. Foto: Malin Ericsson

Fotografins förmåga att beröra är unik. Det är den som gjort bilden till en hörnsten inom nästan all medieproduktion, såväl redaktionell som kommersiell.

Merparten av bilderna produceras av frilansare och det är de som får sina arvoden sänkta, i bland halverade, när medieföretagen söker nya vägar framåt. Kan frilansarvoden pressas ner hur långt som helst och i så fall, till vilket pris? Vem har egentligen ansvaret för den låglönesektor som har växt fram på frilansmarknaden? Och varför kostar bra foto pengar när vem som helst kan ta en bild? Vi visar arbeten av Paul Hansen, Åsa Sjöström, Pieter ten Hoopen, Moa Karlberg, Robert Blombäck, Anna von Brömssen och Ann-Sofi Rosenkvist och diskuterar de ekonomiska villkoren för att producera kvalitativ bildjournalistik.

Datum: 30 juni 2015
Tid: 16.00-18.00
Plats: Go Cart Gallery, Klosterbrunnsgatan 1 A, Visby.
Deltagare: Anki Almqvist, ordförande SFF, Donald Boström, frilansfotograf, Maria Steen, frilansfotograf. 
Moderator: Martin Schibbye.

Tala gärna om i fall du kommer på evenemangets Facebooksida.

Svenska Fotografers Förbund anordnar dessutom en debatt tillsammans med Journalistförbundet på temat "Är den professionella bildjournalistiken dödsdömd" på TCO-scenen den 1 juli. Frågorna som debatteras där är att flera stora medieföretag redovisar rejäla vinster. Ändå finns det allt mindre pengar i budgeten vikta för den professionella bildjournalistiken. Vad betyder den här utvecklingen? Har bildjournalistikens värde devalverats? Vad kan bilden tillföra en journalistisk berättelse? 

Medverkande: Anki Almqvist, ordförande, Svenska Fotografers Förbund. Ulrica Widsell, vice ordförande, Journalistförbundet. Karl Melander, fotograf/frilansjournalist. Thomas Mattsson, chefredaktör, Expressen. Läs mer här.