Jaguar Tiger Lejon Leopar
Jaguar Tiger Lejon Leopard Möten med de fyra stora kattdjuren
Jan Fleischmann (foto och text), Maria Veneke (text)
Vildmarksbiblioteket
JAG VET INTE om det är avsiktligt eller ej, men han är rätt rolig, Jan Fleischmann. Tveklöst är i alla fall att han är hängiven sitt intresse eller rättare sagt passion, för kattdjur. I Jaguar Tiger Lejon Leopard Möten med de fyra stora kattdjuren har han samlat material från resor under närapå trettio år.
Det blir en varierad bok, där Maria Venekes faktatexter varvas med Fleichmanns fotografier och hans egna detaljerade berättelser från olika strapatser. Och även om sättet att skriva om sina upplevelser känns äkta, blir det ibland oavsiktligt(?) komiskt, typ: "Här skulle man haft en sommarstuga! Ofta har den här tanken drabbat mig när jag sett bostäderna som ligger vid Pantanals floder." Fleichmanns personliga etnocentrism tillför ändå en viss charm; annars hade det kunnit bli lite träiga berättelser om vad som setts eller missats under olika gruppsafaris. Kul är också den inledande världskartan, där Fleichmann markerat var och när i olika nationalparker han observerat sina troféer.
Och det är ju också fotosafariernas viktigaste funktion; en slags modern jakt som inte dödar utan fångar utrotningshotade djur på bild och gör en god gärning genom att visa upp dem och informera om dem.
Men han har på sina safaris onekligen fått en rik kännedom om de stora kattdjuren. I slutet finns både tips för andra djurfotojägare samt en frågesport.
MARIE NILSSON
Senast publicerat
Mer recension


