Förbundsnytt | 30 Juli 2025

Ordförande Jonas Berg i P3 om AI-bilder

Onsdagen den 30 juli medverkade ordförande Jonas Berg i två inslag på P3 Nyheter om AI-genererade bilder.

Ordförande Jonas Berg i P3 om AI-bilder

Jonas Berg i SRs studio i Radiohuset i Göteborg. Bild: Jonas Berg

Sammanlagt sändes under morgonen fyra inslag i P3 Nyheter som handlade om en ny typ av innehåll på sociala medier, nämligen AI-genererade, till synes historiska fotografier – varav en del är skapade i syfte att skapa nostalgi, men ibland för att sprida rena osanningar. Frågorna som ställdes var hur denna typ av bilder påverkar det vår syn på verkliga fotografier, men även hur det påverkar fotografers upphovsrätt och arbetsmarknad.

Jonas lyfter i inslaget Larmet: Då blir AI-bilder ett samhällsproblem problematiken med låg visuell läskunnighet och riskerna som föreligger när läsare/konsumenter/användare inte kan se skillnad på när en bild är AI-genererad eller inte:

-Vi skulle gärna se att det blir mer fokus på att läsa bild helt enkelt för att det är en väldigt stor informationskälla idag. Det är väldigt många som inte läser text, utan man tittar på en bild och så svajpar man vidare. Och då är det jätteviktigt att man kan läsa bilder på ett riktigt sätt.

I inslaget Företag nobbar fotografer – väljer AI istället tar Jonas upp det faktum att fotografer utnyttjas när AI-modellerna tränas på deras fotografier, utan att fotograferna får någon ersättning:

-Som det är i dag så tror jag att det är ganska många som struntar i upphovsrätten och bara suger in allt de kommer över för att bygga sina AI-modeller. Det borde styras upp så att upphovspersonerna får ta del av de här väldigt många miljonerna som genereras med hjälp av AI.

Därtill sändes ytterligare två inslag på temat, Nya trenden: Mysig AI-nostalgi eller nationalistisk propaganda? samt Historikern: Nästa steg i falsk historieskrivning